Go To...

Information For...

News

UVI Honors Students at Academic Awards

The University of the Virgin Islands celebrated its top students for 2009-2010 with Academic Awards Ceremonies on each campus. The St. Croix campus event was held on April 24 and the St. Thomas campus event was held on April 25. Students received commendation for their grade point averages (GPAs) and leadership.
On the St. Thomas campus students with the highest GPAs received the Barnett Frank Awards. Those recipients were:
  • Senior Male - Campbell Douglas
  • Senior Female - April Role Fale
  • Junior Male - Derron Ambrose
  • Junior Female - Denelle Baptiste
  • Sophomore Male - Lamarr Parsons
  • Sophomore Female - Narissa Daniel
  • Freshman Male - Jamal Marsh
  • Freshman Female - J'Nique Smith

On the St. Croix campus students with the highest GPAs received the Best in Class Awards. Those recipients were:
  • Senior Male - Ziel G. LaForce
  • Senior Female - Nickaya I. Armantrading
  • Junior Male - Victor Tsung
  • Junior Female - Laurie Barnwell
  • Sophomore Male - Herman J. Bardouille
  • Sophomore Female - Siejah F. Mike
  • Freshman Male - Chinaemere Igwebuike
  • Freshman Female - Cassandra Clifford
St. Thomas Campus Awards and Scholarships
School of Business
Accounting Awards
Senior - Ericia Halliday
Junior - Chelcy Angol
Sophomore - Narissa Daniel
Freshman - Yolande Joseph

Business Awards
Senior - Dacil Heyliger
Junior - Tamisha Wigley
Junior - Ashma John
Sophomore - Michelle Service
Freshman - Delia Bruno

School of Education
Undergraduate Award - Rhashaunda Charles
Graduate Award - Susan Edwards
St. Thomas/St. John Chapter of AFT Award - Andrea Bridgewater
White-Benjamin-Gray Gift Fund Graduate - Shana Jno Finn
St. Thomas/St. John Administrators' Association Award - Racquel Benjamin
Student Teaching Education Award 2009 - Rhashaunda Charles

School of Nursing
Professor Emerita Laura Yergen Award - Princess Stuard
Chi Eta Phi Sorority Award - Sylvia Connor
Professor of Emerita Ilva F. Benjamin Award - Benita Randolph
Elmer Brent Award - Stephen Persaud
Nursing Faculty Award - Benita Randolph
Enid Leonard Nursing Award - Scarlin Lozano

The Dean's Award
Senior - Samantha Duval
Junior - Shanetha Stapelton
Sophomore - Judith Henderson

College of Liberal Arts and Social Sciences
Malik Sekou Political Science Award - Angelina Prince
Eldra Shulterbrandt Psychology Award - Davril Huggins
Nancy Byram Psychology Award - Latisha Ramsay
Psychology Faculty Award - Derron Ambrose
Social Sciences Faculty Award - Campbell Douglas
Master of Public Administration Outstanding Student Award - Monique Richardson-Blake
English Award - Teejah Daley
Dr. Carmen H.A. Padgett Spanish Award - K'Nisha Gumbs
Theatre Award - E. Christopher Williams
Music Award - Ashena DeSouza
French Award - Sandy Bellot
Communications Award - April Rose Fale
UVI Voice Award - Jaedee Caines

College of Science and Mathematics
Outstanding Senior Mathematics Major - Alfonso Rodriquez, Zina Dore
Outstanding Applied Mathematics Major - Denelle Baptiste, Leeanna Hyacinth
Outstanding Calculus Student - Nagid Brown
Outstanding Freshman Biology Student - Stephan Bitterwolf
Outstanding Senior Biology Major - Mahogany Ambrose
Outstanding Freshman Chemistry Award - Marisha Perkins
Outstanding Senior Chemistry Major - Ophelia Wadsworth
Outstanding Computer and Computational Science - Ezra Williams-Daniel, Troi Williams

Outstanding Student Peer Educator Award
Rhashaunda Charles

House Award
(Residence Hall with the collective highest GPA)
Males - North D
Females - Middle A

UVI Scholarships
Annual Giving Scholarship
--Estelle Andrew
--Andrea Bridgewater
--Derron Callwood
--Makija Crabbe
--Aniqua Donadelle
--O'Shana Garcia
--Robelynn Green
--Aletia Hodge
--Sherica Mathurin
--Latisha Ramsey
--Melanie Ruiz
--Franique Ryan
--Kiara Scatliffe
--Brandys Scott
--J'Nique Smith
--Chaquan Thomas
--Kwesi Williams
--Hariya dan-Fodio

Bank of Nova Scotia Scholarship - Howard Forbes
CVI/UVI Music Scholarship - Kwesi Williams
Dadlani Scholarship - Rhashaunda Charles, Delia Miller
EDC Scholarship - Kyza Callwood, Benita Randolph
Enid Leonard Nursing Scholarship - Robelynn Green
Golden Eagle Scholarship
--Kerlson Sablon
--Eustus Saunders
--Andrew Warbingtion III
--Errol Williams
Gottlieb Scholarship - Daneesha Smith
Graduate VI Rum Scholarship - Lia Ortiz
HOVENSA Scholarship
--Derron Callwood
--Franique Ryan
--Brandys Scott
--J'Nique Smith
India Association Scholarship - Robelynn Green, Hariyah Dan-Fodio
Jason Carroll Memorial Scholarship
--Ch'Koia Bryan
--Jamilya Christopher
--Kirwin Hodge
Jane E. Tuitt Scholarship - Marisha Perkins, Odari Thomas
Kean Family Endowed Scholarship for International Students - April Rose Fale, Ciaran Phillip
McGuire Group Scholarship - William Rogers
Management Association Scholarship - Sylvia Navarro
Maramus Scholarship - Mahogany Ambrose, Nicole Fleming, Stella Jarvis
Pike Franklin Nursing Scholarship - Sylvia Navarro
Prema Scholarship - Errol Williams
St. Thomas/St. John Alumni Association Scholarship - Aniqua Donadelle, Aletia Hodge
T.E.A.M. Scholarship - Makijah Crabbe
VI Business Scholarship - Kyza Callwood
Westin Scholarship - Natalie Malone
Wiesner Scholarship - Ryan Ellsworth
William Koier International Student Scholarship - Derron Ambrose, Michelle Service
William Roebuck Scholarship - Jessica Taylor
Thurgood Marshall Leadership Institute
--Roberto Arrindell
--Damiana Gonzalez
--Ciaran Phillip
--William Rogers
--Bradley Thomas, Jr.
--Michelle Ulysses
--Andrew Warbington
Thurgood Marshall Civic Responsibility Conference - Ciaran Phillip, Reneesha Thomas
Thurgood Marshall MUPI Conference
--Roberto Arrindell
--Angela Boateng
--Sanlin Robinson
--Andrew Warbingtion
Siemens Scholarship - Rhashaunda Charles
Thurgood Marshall Student Ambassador 2009-2010 - Andrew Warbington

Special Awards
Who's Who Among Students in American Universities and Colleges
--Joselyn Allen
--Mahogany Ambrose
--Davril Huggins

Alpha Mu Gamma National Collegiate Foreign Language Honor Society
--Mahogany Ambrose
--Sandy Bellot
--Jaedee Caines
--Ashena De Souza
--Javier Desuza
--Robelynn Green
--Dacil Heyliger
--Leah Hughes
--Leslene Madenborough
--Carlla Morris
--Celia Nurse
--Natalie Opoku
--Eustus Saunders
--Michelle Service
--Ernest Smithen

Golden Key Honour Society
--Rife Abdullah
--Derron Ambrose
--Chelcy Angol
--Melissa Baron
--Denelle Baptiste
--Everad Bellot
--Cassandra Benjamin
--Triola Browne
--Lynique Burnett
--Jaedee Caines
--Jacqueline Callwood
--Kyza Callwood
--Andrianne Crooke
--Julie Cruz
--Dujon De Suza
--Campbell Douglas
--Kevermay Douglas
--April Rose Fale
--Willa Fils
--Nicole Fleming
--Jacqueline Francis
--Leo Gardner
--Youville George
--Ericia Halliday
--Gary Helders
--Judith Henderson
--Dacil Heyliger
--St. Clair Hodge
--Everlene Huggins
--Leah Hughes
--Leeanna Hyacinth
--Jevern Jeffers
--Diane Lake
--Nicola Maduro
--Christia Mathurin
--Sherica Mathurin
--Melisa Matthias
--Delia Miller
--Shakeimah Pemberton
--Warren Pemberton
--Ciaran Phillip
--Keroma Pollock
--Daryl Rawlins
--Sanlin Robinson
--Katy Sanon
--Eustus Saunders
--Saraan Saunders
--Kiara Scatliffe
--Donette Skerrit
--Sheneen Smith
--Nicoye Smithen
--Lynnai Sprauve
--Taneshia Stevens
--Ebony Stout-Corea
--Johnasha Stuart
--Muhisani Stuart
--Sergio Swan
--Jerry Thomas
--Re'Neesha Thomas
--Kima Tyson
--Joy Vanterpool-Hodge
--Keri Weeks
--Renee Wilkinson
--Ann Williams
--C'Neesha Williams
--Marlin Williams
--Naisha Williams
--Troi Williams
--Diana Woods

Psi Chi, the National Honor Society in Psychology

--Derron Ambrose
--Sandy Bellot
--Chastity Caines
--Eryn Christian
--Hariya Dan-Fodio
--Ruth Donovan-Smith
--Davin Francis
--Everlene Huggins
--D'Reen Phipps
--Desmond Smith
--Jamisha Stuard
--Sacher Warner


St. Croix Campus Awards and Scholarships

School of Business
Accounting Awards
Senior - Nickaya Armantrading
Junior - Latrice Schuster
Sophomore - Keneesha Harris
Freshman - Erica Willie

Business Awards
Senior - Royette Carriere
Junior - Marsha Bartlett
Sophomore - Sheronnette Mills
Freshman - Vanessa Allahar

School of Education
Undergraduate Class Award
(Student with the highest G.P.A.)

Senior - Miguelina V. Neptune
Junior - Chaselle McConnell
Sophomore - Raydiance K. Watts-Clarke
Freshman - Kia C. Griffith

Graduate Award
(Student with the highest G.P.A.)
Graduate - Merancienne Randolph

Secondary Teacher Award - Shanet T. Alexander
Student Teaching Education Award - Leana Timothy

College of Liberal Arts and Social Sciences

Communications Award - Victor Tsung
English Major Award - Justina Joseph
English Excellence Award - Raheem Mohammed
Foreign Language Award - Niambi Francois
Writing Excellence Award - Ejaaz Abdulkabir

Dr. S.B. Jones-Hendrickson Awards
International Student Award - Necola Charles
Economics Award - Kareema Huggins, Renako Wells

Psychology Awards
Highest Academic Achievement for a Part-Time Major - Ena Edward Descartes
Full-Time Psychology Major with the Highest GPA - Letisia Williams

Association of the Virgin Islands Psychologists Awards
Eldra Shulterbrandt Award - Shareece Cannonier
Juliana Zinn Award - L. Amanda Weber

School of Nursing
Dean's Award for Academic Achievement - Ejaaz Abdulkabir
Nursing Faculty Award for Excellence - Claudina Antoine

College of Science & Mathematics
Mathematics Award - Marquis McGregor
Outstanding Student in General Chemistry - Kara Spencer
Computer Science Award - Carice Glasgow
Outstanding Student in General Biology - Chinaemere Igwebuike
Process Technology Award - William Gross

UVI Scholarships
Annual Giving Scholarship - Daniella Henry, Indira Turney
Bank of Nova Scotia Scholarship - Shareece Cannonier
Cornerstone Strategies Scholarship - Scott Cave, Sana Hamed
EDC Scholarship - Shanet Alexander, Sharmane Simon
Erik Erchen Scholarship - Krista Edwards
Graduate VI Rum Scholarship - Suetani Francis
HOVENSA Scholarship - Diane DaCosta, Ryan Ellsworth, Sana Hamed
Jane E. Tuitt Scholarship - Kristen Spencer
St. Croix Renaissance Group Scholarship - Anita Seegolam
T.E.A.M. Scholarship - Diane DaCosta, Krista Edwards
Westin Scholarship - Nickaya Armantrading
Wiesner Scholarship - Ryan Ellsworth
William Roebuck Scholarship - Sylvester Allen
Thurgood Marshall Leadership Institute
--Sherma Albert-Ferdinand
--Sylvester Allen
--Leoba Jean-Baptiste-Pelle
--Krysta Paddie
--Jeremy Ridgeway
--Berhardt Simmonds
--Kirsten Spencer
--Carmie Thompson
--Andrew Warbington
--Renako Wells
Siemens Scholarship - Daniella Henry

Special Awards
Who's Who Among Students in American Universities and Colleges
--Diane DaCosta
--Sharmane Simon

Golden Key Honour Society
--Damari Acosta
--Nydia Asencio
--Herrington Augustin
--Herman Bardouille
--Jane Bruno
--Sara Danaher
--Ena Edward-Descartes
--Krista Edwards
--Niambi Francois
--Odette Gordon
--Sana W. Hamed
--Ziel LaForce
--Amber Magloire
--Kathleen Mae Miego
--Siejah F. Mike
--Raheem Mohammed
--Charkym Philemon
--Jessica Richardson
--Tyler Robinson
--Savannah Saum
--Beryl Shaw
--Solgiselle Torres
--Jade Valmond
--Letisia Williams
--Maysa Yusuf
Student Housing Assistant - Indira Turney

Highest GPA in the Residence Hall Award
--Ryan Ellsworth
--Wyndi Ambrose

Nominees for Student Employee of the Year
--Marva Austrie
--Preston Miller
--Shareece Cannonier

Outstanding Student Support in Counseling & Career Services
--Verona Murray
--Sharmane Simon
--Dorna Perpie